blog bann big

Přichystali jsme si pro Vás exkluzivní blog s příspěvky z různých oblastí italské kultury, módy, literatury, výtvarného umění nebo jazykovědy. Nebudou zde chybět ani úvahy nad bujarým italským stylem života, který se mnohdy liší od našich českých zvyklostí a klidné povahy. Dále přispějeme zajímavostmi z oblasti gastronomie, italských tradic a možná se tu a tam objeví i tématika sportu, který je italským národem tolik oblíben.

Budeme rádi, když se zapojíte do našich diskuzí a vyjádříte Váš názor na jednotlivé příspěvky.

Hurá do toho!


O gelato mio!

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Léto je oficiální tady. Jen co se přes nás - přes Itálii - přehnala antycyklóna Scipione, pocházející ze Sahary a pojmenovaná podle slavného římského generála Publia Cornelia Scipiona Afričana, který to nandal Kartágu ve Třetí punské válce, přichází z Libye antycyklóna druhá – Caronte (Cháron). Obě antycyklóny, neboli tlakové výše, mají společné to, že s sebou přinesly teploty šplhající se v poledních hodinách až ke 40 stupňům; jméno druhé antycyklóny, odkazující se převozníka mrtvých do podsvětí, je tak na místě... Ochlazování organismu se stává nutností a pojídání zmrzliny příjemnou výmluvou. Nemůžete se přece vrátit domů z Itálie, aniž byste ochutnali pravé nefalšované gelato. Následující řádky vám nastíní jeho rozdělení a složení, a poskytnou rady, jak si správně vybrat, aby se vzpomínka na jeho chuť stala labužnickým suvenýrem z cest.

gelato5

Italská zmrzlina se dělí na gelato industriale, gelato predosato a gelato artigianale. Gelato industriale je klasická balená zmrzlina, která je vyrobena několik měsíců před samotnou konzumací, čemuž je uzpůsobeno i její složení. Nesmí chybět konzervanty, umělá barviva a jiné potravinářské složky zaručující dlouhou trvanlivost výrobku. Gelato predosato spadá do kategorie točených zmrzlin a nyní v Itálii tolik oblíbených točených mražených jogurtů (frozen yoghurt). Ve speciálním stroji, který se nachází přímo v prodejně, se smíchají voda/mléko/jogurt a předpřipravené práškové směsi, chvilku se počká a zmrzlina se může začít servírovat. Velmi důležité je pravidelné a pečlivé čištění stroje, protože stačí malá nepozornost ve formě špatně omytého závitu a znehodnocení celé dávky (tj. například zkysnutí jogurtu) je na světě. Poslední z výše jmenovaných je gelato artigianale, jež se pyšní čerstvými surovinami přírodního původu, mezi něž patří voda, mléko, smetana, vejce, cukr, sušené ovoce a přírodní aromata (vanilka, skořice, lékořice, apod.).

gelato6

Nejdůležitějšími složkami pro výrobu gelata jsou voda (zamrzá) a cukr (nezamrzá), za jejichž pomoci a s přídavkem různých příchutí lze vyrobit základní „vodovou“ zmrzlinu. Právě voda, přítomná již ve vejcích, mléku a smetaně, a určující konzistenci výrobku, způsobuje, že zmrzlina na nás přenáší pocit „chladu“. Následují cukr, který dodává sladkost a zároveň příznivě působí na rozpustnost ostatních složek; tuky zaručující sametovost a krémovost konzistence, rovnoměrnou distribuci aromat a pocit menšího „chladu“ při pojídání zmrzliny - přece jenom nelížeme led samotný; a proteiny, jež na sebe vážou vodu a spolupodílejí se na tuhém základu gelata. Konzistenci a chuť pak dolaďují ztužovače, emulgátory, barviva a aromata. Poslední dvě položky – barviva a aromata – by měly být čistě přírodního původu, protože právě minimální přítomnost chemie je to, co odlišuje zmrzlinu špičkové kvality od té průměrné.

gelato2

Seznámili jsme se složením, nyní se podíváme na správný výběr a nákup zmrzliny v gelaterii. Najít zmrzlinárnu, která polichotí vaším chuťovým kanálkům, není až tak jednoduché. Vzhledem k individuálním chutím a preferencím každého z nás se často jedná o metodu pokus omyl. Někteří upřednostňují zmrzliny hutnější, jiní sázejí na lehkost a svěžest. Jedním z klíčových měřítek je čistota místa, neumaštěné sklo na pultu, čisté vaničky a lopatky, použití papírových ubrousků při kontaktu s kornouty a jinými surovinami, časté omývání rukou. Neméně důležitý je celkový vzhled zmrzliny. Pokud na vás její vnější konzistence působí „unaveně“, může to znamenat, že výrobce není dostatečně šikovný, že zmrzlina podlehla přílišným teplotním skokům, nebo že už tam nějaký ten den nečinně leží (napomůže rovněž pohled na povadlé dekorace typu plátky ananasu či banánu).

gelato3

Zmrzlina se servíruje buď do papírového kelímku (s plastovou lžičkou) nebo do kornoutu. Cena je určená velikostí (malá, střední, velká porce); počtem příchutí (jedna, dvě, tři); přítomností šlehačky; nebo kombinací výše zmíněného. V praxi to znamená, že za dvě eura si v mé oblíbené zmrzlinárně koupím malou porci se dvěma příchutěmi a šlehačkou jako bonus. Pokud zainvestuju padesát centů navíc, získám tři příchutě. V jiných zmrzlinárnách je šlehačka na úrovni příchutě, takže za stejnou cenu mám tři příchutě nebo dvě příchutě a šlehačku. Pravidla se liší obchod od obchodu, město od města, řiďte se proto vyvěšenými ceníky nebo pokyny prodavače (pokud bude schopný se dorozumět anglicky nebo vy italsky).

Výběr příchutí je nepřeberný. Úplně nejjednodušeji se příchutě rozdělují na ovocné (většinou bez použití mléka) a krémové (mléčný základ), což bude určující pro ty milovníky zmrzliny, kteří jsou alergičtí na mléko nebo na některé jeho složky. Neméně důležité je dávat pozor na příchutě bezlepkové (většina) a ty s obsahem glutenu (např. tiramisú, různé sušenkové příchutě) – prodavač by měl na jejich servírování použít samostatnou lopatku a speciální bezlepkový kornout. Mezi klasické kombinace příchutí patří pistácie a lískový oříšek, jahoda a čokoláda, jahoda a citron, čokoláda a citron/máta, čokoláda a vanilka. Fantazii se jako vždy meze nekladou, proto můžete narazit i na příchuť mojita, piva, sýrového koláče či dokonce růží (ano, opravdu chutná po růžích).

Volba šlehačky závisí na vaší odvaze – ve velkých, hodně frekventovaných zmrzlinárnách by se neměl vyskytnout problém, protože stroje jsou pravidelně čištěny a šlehačka tak nemá čas se zkazit. Ve zmrzlinárnách malých sledujte čistotu pultu, vaniček a celkově okolního prostředí, nebo požádejte o ochutnání šlehačky na malou plastovou lžičku. Seriózní podnik by vám ochutnávku neměl odepřít.

Závěrem nezbývá než popřát

Buon appetito/Dobrou chuť!

gelato4

Zdroje:

http://www.artigianatoalimentare.it

http://www.maestrigelateriaitaliana.it/

Články blogu