blog bann big

Přichystali jsme si pro Vás exkluzivní blog s příspěvky z různých oblastí italské kultury, módy, literatury, výtvarného umění nebo jazykovědy. Nebudou zde chybět ani úvahy nad bujarým italským stylem života, který se mnohdy liší od našich českých zvyklostí a klidné povahy. Dále přispějeme zajímavostmi z oblasti gastronomie, italských tradic a možná se tu a tam objeví i tématika sportu, který je italským národem tolik oblíben.

Budeme rádi, když se zapojíte do našich diskuzí a vyjádříte Váš názor na jednotlivé příspěvky.

Hurá do toho!


Prázdniny v Římě

Hodnocení uživatelů:  / 7
NejhoršíNejlepší 

Chystáte se na výlet do Říma? V letních měsících? Poprvé v životě? Právě pro vás jsou následující řádky, k jejichž sepsání mě inspirovala návštěva rodičů a s ní spojený jednodenní výlet do Věčného města. Moje rady nejsou vyčerpávající, můžou se zdát banální – jedná se o základní postřehy - pomůžou vám ale užít si pobytu bez zbytečných nepříjemností.

V první řadě myslete na pohodlnost. Nejste na nedělní promenádě – elegantní nepohodlné sandály a odvážná tílka využijete při jiné příležitosti, nejlépe u moře nebo večer v baru. Pro mě osobně je letní Řím noční můrou, protože co se týče historického centra stačí jen pomyslet na tisíciletou monumentální historii tohoto města a s ní spojené široké ulice a množství stavebního materiálu, rozuměj spoustu rozpálených kamenů a málo osvěžujícího stínu. Ještě teď mám v hlavě utkvělé „žhavé“ vzpomínky na Piazza S. Pietro, Piazzu Navonu a Fori Imperiali, kdy cesta z Altare della Patria ke Koloseu připomínala chůzi fakíra po rozpálených uhlících, a kdy vaše mysl a zdravý úsudek byly natolik oslabeny, že jste měli chuť si koupit nekřesťansky drahý slunečník od pouličních obchodníků. Pokud tedy nechcete riskovat popáleniny třetího stupně (moji rodiče se k tomu i přes množství opalovacího krému hodně přiblížili), vsaďte na pohodlné splývavé oblečení, které pokryje co nejvíce centimetrů čtverečních odhalené kůže, a které vás alespoň částečně ochrání před všudypřítomným pocitem lepkavosti, způsobeným kombinací vlhkosti vzduchu a prachu.

caldo roma

Pohodlnost vám zajistí nejen vzdušné oblečení, ale rovněž dostatečný přísun tekutin, o který se postarají všudypřítomné fontánky s pitnou vodou. Ty osvěží vaši mysl a především vaši peněženku – nemusíte utrácet u předražených pouličních stánků, stačí jen postupně doplňovat vaši plastovou láhev. Jestliže jste doplňovali dostatečně, určitě se začnete po nějaké chvíli pídit po veřejných záchodcích. Osobně mám zkušenost s těmi ve Vatikánu (s nekonečně dlouhou řadou) a těmi u Andělského hradu (bez řady, zdarma). Můžete rovněž využít jednoho s nespočetných barů (jeden člen výpravy si zakoupí kávu či jinou drobnost) nebo MacDonaldu.

Když už jsme u těch fontán, smočení utrmácených končetin v jejich chladivé vodě může být jednou z možností k osvěžení. Dejte si však pozor na výběr fontány. Já jsem to se sestrou a dalšími zahraničními turisty zkusila několik let zpátky u Altare della Patria a přiběhli na nás místní Carabinieri. U hlavních památek je poměrně bezpečnou fontána na Piazza di Spagna.

Postarali jsme se o vaše tělo, nyní se postaráme o vaši peněženku. Základním pravidlem, které byste měli mít neustále před očima, je, že vám nikdy nikdo nedá nic zadarmo. Platí se za všechno! Vyfotili jste se s tím sympatickým gladiátorem před Koloseem/Andělským hradem/vykopávkami nebo s tím černochem v prapodivném historickém kostýmu před Pantheonem? Platíte! Vaše přítelkyně/manželka/dcera obdržela růže od toho milého Araba na Piazza di Spagna, i když si o ně neřekla? Platíte! Nejlepším řešením je nereagovat, neodpovídat na nabídky a vyhnout se očnímu kontaktu. Stejné pravidlo platí pro různé naháněče, kteří vás chtějí získat pro soukromé prohlídky muzeí nebo vyhlídkové jízdy autobusem, dále pro číšníky před restauracemi a pizzeriemi, kteří vás budou srdečně klepat po rameni, a v neposlední řadě pak pro různé „žebráky“, kteří budou chtít zaútočit na vaše katolické cítění po návštěvě Vatikánu a všudypřítomných kostelů. Ekonomická krize dopadá na Itálii čím dál tím víc, proto jsou pouliční prodavači den ode dne agresivnější – jakmile jim odpovíte na pozdrav, na dalších 5 minut se jich nezbavíte, a když už se jich zbavíte, tak si určitě vyslechnete nějakou tu nadávku na vaši lakotu.

gladiatori

Nejjistěji vás po Římě přepraví metro, jehož dvě trasy – A a B – se kříží ve stanici Termini. Není proto k podivu, že právě toto místo je rájem kapesních zlodějů, stejně jako další frekventované zastávky (Spagna, Colosseo). Svůj zahraniční původ nezapřete ani obrovskými italskými slunečními brýlemi, takže výtečníci si vás lehce vytipují při nástupu nebo výstupu z přeplněného metra, kdy budou útočit na vaše batohy a kalhoty (otvírají kapsy) a kabelky (prořezávají dno). Většinou pracují ve dvojici – jeden kontroluje situaci, druhý je v „akci“ za pomoci kabátu či svetru, který si přehodí přes jednu ruku, zatímco tou druhou se sápe po vašich cennostech. Pokud padnete do jejich sítí a přijdete například o cestovní doklady, obraťte se na českou ambasádu v Římě (Via dei Gracchi 322; zastávky metra Lepanto nebo Ottaviano San Pietro), kde vám sympatický personál vystaví doklady provizorní (cca. do hodiny a půl).

metro

Jak jsme zmínila v předchozím odstavci, nejlepší přepravou po Římě je metro a vaše nohy. Většina základních památek má své zastávky (Ottaviano – Vatikán; FlaminioPiazza del Popolo; Spagna – Španělské schody; BarberiniFontana di Trevi; TerminiSanta Maria Maggiore; Colosseo; Circo Massimo), zbytek centra si pak projdete pěšky s mapkou v ruce nebo pomocí hnědých ukazatelů, které vás navedou k největším turistickým atrakcím. Můžete využít i místních autobusů, nezapomeňte ale, že zastávky jsou na znamení (pro nástup i výstup), a že se vám může stát, že vás do autobusu nepustí, protože už je plný.

Závěrem není potřeba připomínat, že by to nemohla být pravá návštěva Říma, kdybyste si nenašli chvilku času na vychutnání si typického italského gelata (cena se pohybuje od 2.50€ za nejmenší velikost) a italského espressa (0.90 – 1.00€ za šálek). Nezapomeňte však, že cena závisí na tom, jestli si kávu dáte na baru (al banco) nebo jestli vám ji přinesou ke stolečku (al tavolo). V posledním případě platíte příplatek, díky kterému se konečná cena může na nejvíce turistických místech vyšplhat až ke 3.00€ za kávu.

homer

Buon viaggio/Štastnou cestu!

Články blogu