blog bann big

Přichystali jsme si pro Vás exkluzivní blog s příspěvky z různých oblastí italské kultury, módy, literatury, výtvarného umění nebo jazykovědy. Nebudou zde chybět ani úvahy nad bujarým italským stylem života, který se mnohdy liší od našich českých zvyklostí a klidné povahy. Dále přispějeme zajímavostmi z oblasti gastronomie, italských tradic a možná se tu a tam objeví i tématika sportu, který je italským národem tolik oblíben.

Budeme rádi, když se zapojíte do našich diskuzí a vyjádříte Váš názor na jednotlivé příspěvky.

Hurá do toho!


Super Mario (Balotelli)

Hodnocení uživatelů:  / 8
NejhoršíNejlepší 

Fotbalové mistrovství Evropy skočilo. Život v Polsku a na Ukrajině se vrátil do starých kolejí. Utichly trubky i vítězný pokřik rozvášněných španělských fanoušků. Na druhé straně barikády italští tiffosi zatlačili slzu radosti i zklamání. Radosti z výkonu národního týmu „gli azzurri“, který si napravil pošramocenou reputaci po minulém mistrovství světa (JAR 2010, Itálie skončila na posledním místě základní skupiny); zklamání z ne příliš podařeného finálového utkání se Španělskem. Utichly dohady nad podivnými sázkami na výsledky fotbalových utkání italské ligy, které před šampionátem zasáhly pověst doposud nedotknutelného kapitána reprezentace, Gigiho Buffona. Utichly nostalgické dohady nad milostnou minulosti bouřliváka Antonia Cassana, který se rád kasal počtem svých milenek (tvrdí, že jich bylo okolo 700...pak se oženil, podstoupil operaci srdce a byl klid). Zdálo by se, že jediné co neutichlo, je cvrkot cikád, které charakterizují italské léto. Chyba! Je tu přece on, fotbalového národa šampión. Mario. Super Mario. Mario Balotelli.

calcio2

Mario, který plní stránky nejenom italských novin a nejenom svými fotbalovými výkony. Mario, který se narodil roku 1990 v Palermu, v rodině ghanských přistěhovalců. Mario, jehož biologičtí rodiče se přestěhovali na sever a posléze se jej rozhodli opustit a svěřit do péče náhradních rodičů. Mario, jež se tak ocitá v dobře situované rodině z provincie Brescia (Lombardie). Mario, který musí čekat do svých osmnáctých narozenin, aby mohl získat italské občanství. Mario, jehož fotbalový talent je natolik nepřehlédnutelný, že již v sedmnácti letech přichází debut v Sérii A v drese Inter Milán, kde setrvá další tři roky. Mario, jež je ve dvaceti letech zakoupen anglickým klubem Manchester City (cena draftu? zanedbatelných 28 miliónů euro). Mario, který se v roce 2010 stává členem italského národního týmu, s nímž získává stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy 2012. Výčet fotbalových úspěchů by mohl pokračovat. Nejsme však na stránkách sportovních novin, proto se pojďme podívat, co se odehrává v životě Maria mimo fotbalový trávník.

balotelli2

Mario, který plní stránky nejenom italských novin a nejenom svými fotbalovými výkony. Mario, který je pro všechny okolo šílencem, jehož kousky vždy překvapí a zároveň i pobaví. Mario, jež se rád projíždí ve svém Ferrari, parkuje kde nemá, sbírá jednu pokutu za druhou a během vyšetřování dopravní nehody, do které se zapletl, odpovídá policistům, že těch 5000 liber, co má u sebe, má u sebe proto, že je bohatý. Mario, který je obviněn z nelegálního vstupu do ženské věznice, se brání tím, že se jen chtěl podívat, jak to tam vypadá. Mario, který si odskakuje na záchody jedné střední školy v Manchesteru, protože už to prostě dál nemohl vydržet. Mario, který má prazvláštní alergickou reakci na trávník na stadionu v Kyjevě a musí být nahrazen. Mario, který má problém si obléct tréninkový dres a musí si nechat pomoct od technického asistenta týmu. Mario, jehož dům začal hořet, protože v něm spolu s kamarády odpálil ohňostroj a Mario tak ještě téhož týdne získává čestný titul Nejvyššího velvyslance pro bezpečnost ohňostrojů v Manchesteru. Mario, jehož si berou na paškál za pravidelné návštěvy diskoték, night-clubů a jakýchkoliv jiných míst, kde je dostatečné množství alkoholu a polosvlečených slečen.

balotelli1

A právě jedna z těch polosvlečených slečen je jedním z důvodů, proč Mario dennodenně plní stránky italských novin, i když je právě letní fotbalová přestávka. Danou slečnou je ex přítelkyně Raffaella Fico – slečna, která má na kontě účast v reality show Big Brother; rozhovor, ve kterém nabídla své panenství tomu, kdo bude ochotný zaplatit jeden milion euro; a více či méně oblečenou účast v různých televizních pořadech a zejména na jedné ze slavných bunga bunga party Silvia Berlusconiho. Třešničkou na dortu zůstává randění s Cristianem Ronaldem a ujišťování médií, že na Mariových návštěvách night-clubů nevidí nic špatného, přece jen se nakonec po party vrací domů, což znamená, že jen ona je ta jediná a pravá Mariova láska. Pár se ale na jaře rozchází a až do slavného semifinále s Německem je ticho po pěšině. Poté následuje lavinový efekt – Raffaella potvrzuje dohady a přiznává, že je těhotná. Dojemné obrázky do novin, rozhovory, ujišťování o srdceryvných citech, víra ve společnou budoucnost. Mario očekává, vydává tiskové prohlášení o tom, že Raffaella se chce těhotenstvím zviditelnit, že on o ničem nevěděl, že chce test otcovství. Přichází bratr Raffaelly, osočujíce Maria, že nutil slečnu k potratu. Přichází bratr Maria, osočujíce rodinu Raffaelly, že ... A příběh pokračuje, nabírajíce obrysů pravé nefalšované jihoamerické telenovely.

balotelli3

Na čí stranu se přiklání veřejnost? Ano, i o tom je dnešní příspěvek. Sympatie veřejnosti jsou na straně Maria. Určitě i právem. Nad čím ale zůstává rozum stát, je síla popularity fotbalu v Itálii a magická aura, kterou jsou obklopeni fotbaloví šampioni. Itálie má velké množství přistěhovalců, nedosáhla však multikulturní otevřenosti jiných evropských sousedů (Velká Británie, Francie). Je proto ironií osudu, že miláčkem národa se stává přistěhovalec z Afriky, čemuž odpovídá i barva pleti - adjektivum „černý“ není v tomto případě projevem rasismu, jen objektivním konstatováním faktů. Mario nerespektuje pravidla – nevadí, hodně Italů s tím má problém. Mario prohání ženské sukně – čím více, tím lépe, řekl by náš oblíbený Silvio. Mario má hodně peněz, běhá po diskotékách, jezdí v rychlých autech – kdo by nechtěl. Co je nejdůležitější, je počet vstřelených gólů a pocity euforie, které dává zažít svým fanouškům v Lize mistrů a v zápasech italské reprezentace. Idol mládeže je na světě. Nezáleží na barvě pleti či na původu rodičů, jedná se přece o Maria, Super Maria, Maria Ballotelliho. Toho, který to ve jménu Itálie nandal Německu Angely Merkel!

calcio1

Články blogu